PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2012-10-26
Gdy wzornictwo przemysłowe i ekologia idą w parze
Inwestycja grupy Zeller w Herten to przykład, że ekologia i wysokie wymagania architektoniczne nie muszą się nawzajem wykluczać.

HÖRMANN Polska Sp. z o.o.
ul. Otwarta 1
62-052 Komorniki

tel. 61 819 73 00
fax 61 810 75 75
info@hormann.pl
www.hormann.pl

» więcej o firmie

W czasach przełomu energetycznego cenieni są nie tylko producenci baterii słonecznych, ale także specjaliści od efektywnych układów klimatyzacji i instalacji chłodzenia, tacy jak firma Zeller. Jej wyroby otrzymały nagrodę niemieckiego Ministerstwa Środowiska - za szczególnie nowatorskie rozwiązania przyjazne dla naszego klimatu. Do nowej centrali tego przedsiębiorstwa w Herten wybrano równie wysoko cenione, wyróżnione Red Dot Design Award, bramy przemysłowe ALR Vitraplan firmy Hörmann. Poza wysokimi wymogami związanymi z architekturą obiektu, decydujące znaczenie miały tu walory ekologiczne tego rozwiązania. Przez duże przeszklone powierzchnie tych bram wpada do wnętrz naturalne światło, dzięki czemu zmniejsza się zużycie energii elektrycznej potrzebnej do ich oświetlenia.

Budynek firmy w Herten o łącznej powierzchni blisko 1 400 metrów kwadratowych dzieli się na teren produkcyjny liczący 800 metrów kwadratowych oraz na część biurowo-administracyjną o powierzchni 535 metrów kwadratowych, w tym salon wystawowy techniki klimatyzacji i pomp ciepła sprzedawanych przez firmę Zeller.


Wysokie wymagania: Nowy budynek firmy Zeller obejmuje powierzchnie biurowo -administracyjne, salon wystawowy i halę wysyłkową.

Bez strat energii

Nowy budynek, mieszczący się na terenie byłej kopalni, został zaprojektowany od podstaw jako tak zwany „budynek komercyjny o niemal zerowym zużyciu energii". Tej koncepcji architektonicznej przyświeca idea produkowania energii ze źródeł odnawialnych przez cały rok i tylko w takiej ilości, jaka potrzebna jest na ogrzewanie, chłodzenie, wentylację i oświetlenie. Budynek wyposażono w sprawdzone proekologiczne rozwiązania, takie jak pompy ciepła i panele fotowoltowe. Realizacja technicznej koncepcji nowego obiektu umożliwiła obniżenie ogólnej emisji gazów cieplarnianych o niemal 90 procent w stosunku do standardowych obiektów referencyjnych. Jednym z elementów tej koncepcji były bramy.

- Mając na uwadze wysokie oczekiwania co do architektury projektowanych hal, szukaliśmy takich bram, które pod względem funkcjonalnego wzornictwa optymalnie komponowałyby się z naszą wyszukaną koncepcją budynku - wyjaśnia Thorsten Zeller z zarządu spółki Zeller Kälte- und Klimatechnik GmbH. Największe wrażenie zrobił na nas wtedy niezwykły wygląd bramy ALR Vitraplan firmy Hörmann.


Interesujący akcent: Do zamknięcia hali wybrano bramy ALR Vitraplan firmy Hörmann, w całości przeszklone lustrzanymi szybami.

W koncepcję budynku o zużyciu energii bliskim zera dobrze wpisały się też - zastosowane w przejściach między halami - bramy szybkobieżne firmy Hörmann. Otwierając się tylko wtedy, gdy to konieczne, zapobiegają one powstawaniu przeciągów i obniżają zużycie energii.

Pełna integracja

Aluminiowe bramy ALR Vitraplan z przeszkleniem tworzącym jednolitą powierzchnię - bez widocznych profili - stanowią niezwykle elegancki element architektoniczny. Pod względem zasady działania są one ekskluzywnym wariantem bramy ALR 40 z szerokimi polami przeszklenia. Tutaj jednak, dzięki zastosowaniu zlicowanego przeszklenia wysuniętego przed ramę,  przeszklenie tworzy równą płaszczyznę z płytą bramy. Profil ramy pozostaje zakryty, a jednolity przeszklony front stanowi harmonijną, zamkniętą powierzchnię. Właśnie to rozwiązanie zostało w 2010 roku nagrodzone w konkursie  Red Dot Design Award.

Dodatkowym walorem bram ALR Vitraplan są dwa kolory przeszkleń: brązowy lub szary, które - jak widać na przykładzie inwestycji z Herten - wraz z profilem ramy w dopasowanym ciemnym odcieniu umożliwiają optymalną integrację z elewacją budynku. Praktyczne zastosowanie znajduje też łączenie przez tę ekskluzywną bramę ciekawego efektu lustrzanego odbicia i przejrzystości. Te dwie cechy zostały wykorzystane w budynku firmy Zeller: jasna przestrzeń magazynowa i logistyczna jest dobrze doświetlona naturalnym światłem słonecznym, ale wgląd z zewnątrz do środka hali jest znacznie utrudniony.


Szybkie zamykanie: Aby zapobiec powstawaniu przeciągów i obniżyć zużycie energii, w przejściach między halami zastosowano bramy szybkobieżne firmy Hörmann. Otwierają się one tylko wtedy, gdy jest taka konieczność i nie zatrzymują dłużej niż to potrzebne.

Brama jak reflektor

Produkowane w wymiarach do ośmiu metrów szerokości i 7 metrów wysokości bramy ALR Vitraplan w zakresie wodoszczelności oraz odporności na obciążenie wiatrowe spełniają wymagania 3 klasy. Firma Hörmann standardowo oferuje je z przeszkleniem Duratec z tworzywa sztucznego, które długo pozwala utrzymać ich dobrą przejrzystość. Trwałą ochronę przed zarysowaniami i śladami czyszczenia stanowi specjalna powierzchnia zewnętrzna szyby - taka sama, jaką stosuje się w reflektorach samochodowych.

Inwestycja grupy Zeller w Herten to przykład, że ekologia i wysokie wymagania architektoniczne nie muszą się nawzajem wykluczać. Oszczędzanie energii było i jest naszym najważniejszym źródłem energii  - stwierdziła podczas uroczystości wręczenia  nagrody Deutscher Kältepreis Katherina Reiche, sekretarz stanu w niemieckim Ministerstwie Środowiska. Urząd ten postanowił ufundować nagrodę, aby wspierać i promować rozwój, stosowanie i łączenie ze sobą wysokowydajnych komponentów, ekologicznych chłodziw i innowacyjnych projektów.

Zdjęcie główne:
Proekologiczne rozwiązanie:
Duże przeszklone powierzchnie bram w budynku firmy Zeller, zapewniają dodatkowy dostęp światła słonecznego, co pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia hali.

źródło: Hörmann