PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2014-10-20
Ogradzamy przestrzeń publiczną
Aby ogrodzenia przestrzeni publicznej dobrze spełniały swoją funkcję, powinny być dobrze przemyślane zarówno pod kątem użyteczności, jak i estetyki.

BETAFENCE Sp. z o.o.
ul. Dębowa 4
47-246 Kotlarnia

tel. 77 406 22 00
fax 77 482 50 00
info.poland@betafence.com
www.ogradzamy.pl

» więcej o firmie

Aby ogrodzenia przestrzeni publicznej dobrze spełniały swoją funkcję, a jednocześnie dobrze komponowały się z architekturą miasta i nie powodowały sztucznego efektu zamknięcia, powinny być dobrze przemyślane zarówno pod kątem użyteczności, jak i estetyki.

Projektując ogrodzenie w przestrzeni publicznej warto zastanowić się, czy ma ono za zadanie tylko wyznaczyć granice (i jak mocno ma to zrobić), czy też dodatkowo zabezpieczyć teren przed intruzami.

Wyznaczanie granic

Do wyznaczenia granic można wykorzystać dyskretne niskie ogrodzenie, które doskonale wtopi się w architekturę miasta, na przykład niewysoką palisadę bezpiecznie zakończoną łukowym wygięciem. Takie palisadowe ogrodzenia warto wykorzystać w projektach placów zabaw, których użytkownikami są małe dzieci. To właśnie ze względu na ich użytkowników ogrodzenia takie powinny być zarówno ładne, jak i bezpieczne. Przykładem takiego rozwiązania jest ogrodzenie placu zabaw w Warszawie.

Granice w przestrzeni publicznej świetnie wyznaczają ogrodzenia z gabionów. Co prawda gabiony zajmują większą powierzchnię niż tradycyjne ogrodzenie (standardowo kosze gabionowe mają długość od 1,0 do 5,0 m, szerokość 1,0 m i wysokość 0,5 lub 1 m), jednak doskonale współgrają z zieloną architekturą miasta i bardzo urokliwie prezentują się w pobliżu parków, skwerów, czy też dzielnic sypialnych, których mieszkańcy odpoczywają od pracy i zgiełku miasta. Takie rozwiązanie zostało wykorzystane na przykład w Lesznie, gdzie gabionowa konstrukcja odgradza park od przebiegającej nieopodal ulicy.


Fot. Park w Lesznie, gabiony Betafence

Gabiony można też wykorzystać do efektownego wyznaczenia granic placu zabaw, czego doskonałym dowodem są zdjęcia z realizacji takiego projektu na Węgrzech. Naturalny materiał, jakim zostały wypełnione, sprawia, że gabiony świetnie wpisały się w naturalny charakter najbliższego otoczenia.

Elewacja z gabionu

Konstrukcje gabionowe mogą zaistnieć w przestrzeni publicznej nie tylko w charakterze ogrodzenia, ale także elewacji budynków, które nabierają niezwykłego charakteru i pozytywnie wyróżniają się na tle miejskiego krajobrazu.

Zabezpieczenie obiektów użyteczności publicznej

Większość obiektów użyteczności publicznej wymaga nie tylko wyznaczenia granic terenu, na którym znajduje się dany budynek, ale także ochrony przed intruzami. Takie obiekty jak szkoły, przedszkola, urzędy miejskie, czy też miejskie boiska sportowe wymagają szczególnego zabezpieczenia.


Fot. Plac zabaw w Budapeszcie, gabiony Betafence

W większości przypadków wystarczy estetyczne ogrodzenie o wysokości ok. 2 m, na przykład palisadowe lub z paneli z siatki zgrzewanej o dość wąskich oczkach, po których trudno się wspinać. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że liczy się nie tylko poziom zabezpieczenia, ale także estetyka, ze względu na fakt, iż obiekt jest wpisany w przestrzeń miejską, a ponadto osoby korzystające z takiego typu obiektów powinny czuć się w nich komfortowo.

Przy projektowaniu ogrodzenia obiektu lub boiska sportowego, ze względu na charakter tego typu miejsc, trzeba mieć z kolei na uwadze nie tylko bezpieczeństwo użytkowników, ale także osób przebywających w najbliższym otoczeniu. Dlatego też warto w projekcie uwzględnić ogrodzenie, które może mieć większą od standardowej wysokość i powstrzyma nie tylko nieproszonych gości, ale też zapobiegnie niekontrolowanym lotom piłek. Takim rozwiązaniem może być na przykład 4-metrowe ogrodzenie z dwóch rzędów paneli Nylofor F firmy Betafence. Montowane na solidnych słupach prostokątnych ogrodzenie, mimo „podwójnej wysokości", jest bardzo stabilne.


Fot. Urząd Pracy w Czechach, gabiony Betafence

Redukcja hałasu

Projektując ogrodzenie w przestrzeni publicznej warto wziąć pod uwagę aspekt hałasu. Uciążliwy zgiełk wielkiej aglomeracji można w pewnym stopniu zredukować, stosując odpowiednie systemy ogrodzeniowe, na przykład do wygradzania okolic torów tramwajowych. Warto zwrócić tu uwagę na system, który można wyposażyć w poręcze uzupełnione wkładką neoprenową, redukującą hałas i eliminującą wibracje pomiędzy panelami i słupami, jak to ma miejsce np. w panelach Nylofor City.

Więcej o systemach dedykowanych przestrzeni miejskiej i obiektom użyteczności publicznej znajdziesz na portalu eksperckim na www.ogradzamy.pl w Strefie Architekta.

Zdjęcie główne:
Fot. Plac zabaw w Warszawie, system panelowy Barofor Deco
źródło: Betafence