PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2019-03-18
Jak alternatywnie otworzyć szlaban?
Jak często w ostatnim czasie zdarzyło nam się podjechać na osiedlowy parking, stanąć przed szlabanem i nerwowo rozpocząć poszukiwania pilota w całym samochodzie?

NICE Polska Sp. z o.o.
ul. Parzniewska 2a
05-800 Pruszków

tel. 22 759 40 00
fax 22 759 40 21
nice@nice.pl
www.nice.pl

» więcej o firmie

Telefonem, głosem, syreną alarmową, a może klaksonem...

Jak często w ostatnim czasie zdarzyło nam się podjechać na osiedlowy parking, stanąć przed szlabanem i nerwowo rozpocząć poszukiwania pilota w całym samochodzie? W każdym wypadku szlaban wydatnie zwiększa bezpieczeństwo na danym terenie, ograniczając dostęp do niego. Zdarzają się jednak sytuacje, w których szlaban powinien otworzyć się automatycznie i umożliwić wjazd uprzywilejowanym służbom, które niekoniecznie posiadają pilota.

Safety first! Bezpieczeństwo przede wszystkim...

Jeśli na terenie parkingu na stałe nie przebywa żaden administrator, warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które w wyjątkowych przypadkach pozwolą otworzyć szlaban bez posiadania odpowiedniego pilota. Najnowsza generacja szlabanów Nice z rodziny Bar posiada w standardzie wejście Step by Step High Priority (SbS HP). Dzięki niemu mamy możliwość sterowania szlabanem, który został wcześniej zablokowany przez administratora np. na noc. Wejście HP ma bowiem wyższy priorytet niż wszystkie inne standardowe wejścia. Warto także pamiętać, że w autorskim systemie Opera zaprojektowanym przez inżynierów Nice, istnieje możliwość nadania priorytetu jednemu lub większej liczbie pilotów. W opisywanej sytuacji, kiedy szlaban został na noc zablokowany przez administratora, mamy możliwość wjazdu na posesję, posiadając takiego nadrzędnego pilota.

Warto zastanowić się również nad rozszerzeniem systemu szlabanowego o moduł awaryjnego otwierania dla służb uprzywilejowanych. Taki moduł rozpoznaje sygnał dźwiękowy pojazdów uprzywilejowanych - w związku z tym karetka, straż pożarna czy policja, które włączą syrenę, mają możliwość wjazdu na teren obiektu, bez konieczności wyłamywania ramienia szlabanu. W większości tego typu modułów istnieje także możliwość podniesienia ramienia szlabanu na głośny sygnał akustyczny trwający ok. 8 sekund (np. klakson).

...a jeśli tylko zapomniałem pilota?

A co w sytuacji, kiedy zapomniałem pilota, stoję przed wjazdem na mój parking i nerwowo poszukuję małego nadajnika po wszystkich kieszeniach marynarki? Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce prosty moduł Nice Wi-Fi, który dostępny jest z bezpłatną aplikacją mobilną w języku polskim (do pobrania aplikacja Nice Wi-Fi na systemy Android i iOS). Po podłączeniu modułu do szlabanu oraz instalacji aplikacji w telefonie, smartfon staje się realną alternatywą dla pilota. Za pośrednictwem telefonu możemy w łatwy sposób otworzyć lub zamknąć szlaban, a także w razie konieczności, sprawdzić, jaki jest jego aktualny stan. Protokoły komunikacyjne działają dzisiaj na tyle bezproblemowo, że nie zauważymy żadnej różnicy w czasie reakcji szlabanu na sygnał z pilota lub telefonu komórkowego. Aby otworzyć szlaban za pośrednictwem telefonu, można skorzystać także z alternatywnej funkcji. W wielu przypadkach na parkingach, gdzie dokonano instalacji systemów NicePark, opcjonalnie instalowany jest moduł GSM. Dzięki niemu po wybraniu odpowiedniego numeru telefonu, centrala otrzymuje impuls do otwarcia szlabanu, a użytkownik może swobodnie wjechać na dany teren.

A czy istnieje szansa, że szlaban otworzy się automatycznie, bez jakiejkolwiek ingerencji użytkownika? Oczywiście mamy taką możliwość. - W ofercie grupy Nice mamy od niedawna pierwsze urządzenie, które jest całkowicie zgodne z systemem Apple HomeKit. Po zamontowaniu modułu Nice IT4WIFI możemy korzystać ze wszystkich dobrodziejstw wynikających np. z geolokalizacji. Jeśli tylko będziemy mieli przy sobie nasz iPhone, system rozpozna błyskawicznie, że zbliżyliśmy się do szlabanu i otworzy go automatycznie, bez naszej jakiejkolwiek ingerencji - mówi Wojciech Jankowski, Bussines Development Manager w Nice Polska. - Jeśli nie wystarczy nam sama geolokalizacja, możemy również „porozmawiać" z naszym szlabanem i otworzyć go za pomocą komendy głosowej - dodaje Jankowski.

Warto również pamiętać, że w coraz większej liczbie systemów parkingowych NicePark użytkownicy korzystają z alternatywnych metod wjazdu na parking. - Jedną z nich jest wykorzystanie kart abonamentowych wraz z czytnikami. Inwestorzy chętnie również korzystają z technologii RFID. Wystarczy, że uprzywilejowany lub autoryzowany pojazd będzie posiadał na szybie odpowiednią naklejkę, a system parkingowy rozpozna użytkownika automatycznie - zauważa Damian Wiśniewski, Product Manager systemów parkingowych w Nice Polska.

Szlaban godny zaufania

Szlabany Nice z rodziny Bar oraz Wide są coraz częściej wykorzystywane przy rozmaitych inwestycjach obiektowych. W portfolio grupy Nice znajdują się również terminale wjazdowe i wyjazdowe, które pozwalają nam na stworzenie bezpiecznego systemu parkingowego. Jeśli wyposażymy nasz system dodatkowo w kasę automatyczną, uzyskujemy dodatkową możliwość generowania przychodu z funkcjonowania parkingu. Nie możemy jednak zapominać o tym, że Nice daje nie tylko możliwość wjazdu na teren parkingu po naciśnięciu przycisku pilota, ale także możliwość otwarcia szlabanu telefonem, głosem, klaksonem czy syreną alarmową.
O Nice Polska

Polski oddział Nice jest jednym z pierwszych międzynarodowych oddziałów włoskiej firmy Nice SpA - silnej międzynarodowej grupy posiadającej obecnie 20 oddziałów na całym świecie.

Od 1996 roku, z dystrybutora podstawowych rozwiązań do automatyzacji bram i rolet, Nice Polska stał się dostawcą kompleksowych systemów automatyki dla domu i przemysłu. Obecnie Nice Polska oferuje: automatykę do bram przesuwnych, skrzydłowych, garażowych, przemysłowych oraz rolet, segmentowe bramy garażowe, systemy parkingowe, systemy kontroli ruchu pieszych oraz wideofdomofony.

Nice group

Założona w 1993 r. włoska firma Nice jest światowym liderem w zakresie Home Automation, Home Security i Smart Home mającym szeroką ofertę zintegrowanych rozwiązań automatyki do bram, bram garażowych, rolet, systemów parkingowych, bezprzewodowych systemów alarmowych i home security dla domu i przemysłu. Grupa Nice realizuje strategię rozwoju i światowej ekspansji na nowe rynki i obszary działalności w celu rozszerzenia gamy konfigurowalnych, przyjaznych dla użytkownika systemów. Jednocześnie firma wzmacnia swoją markę konkurując na coraz to nowych segmentach rynku. Nice eksportuje swoje produkty, charakteryzujące się innowacyjnością technologiczną i nowoczesnym wzornictwem, do ponad 100 krajów, realizując za granicą ponad 90% skonsolidowanych dochodów Grupy, równych 325 milionom euro w 2017 r.

 

źródło: Nice