PRZEŚLIJ NEWS DODAJ FIRMĘ DO BAZY OFERTY PRACY WYDARZENIA TARGOWE
2019-12-19
Nice i Mario Cucinella Architects
Nice we współpracy z Mario Cucinella Architects tworzy innowacyjną siedzibę centrali firmy w Brazylii

NICE Polska Sp. z o.o.
ul. Parzniewska 2a
05-800 Pruszków

tel. 22 759 40 00
fax 22 759 40 21
nice@nice.pl
www.nice.pl

» więcej o firmie

Nice, międzynarodowa włoska firma, która jest liderem w zakresie automatyki domowej, bezpieczeństwa i inteligentnego domu oraz renomowane studio designerskie MC A - Mario Cucinella Architects rozpoczęły w Brazylii budowę kompleksu przemysłowego o powierzchni 16 000 metrów kwadratowych - wyznaczając nowy model zrównoważonego designu w Ameryce Południowej.

Budynek zlokalizowany w Limeirze, na północny wschód od São Paulo, aspiruje do certyfikatu LEED, będzie zwieńczony dachem inspirowanym kształtem tropikalnego liścia. Oprócz konstrukcji dachu, unikatową cechą budynku będzie jego zrównoważona architektura fabryczna. Ponadto, nowa brazylijska centrala Nice jest projektowana jako inteligentna fabryka inspirowana zasadami Przemysłu 4.0 oraz innowacyjnego podejścia do wytwórczości opartego na nowych technologiach produkcyjnych. Dzięki temu następuje poprawa warunków pracy oraz wzrost produkcji.


Kompleks o wartości ponad 100 mln brazylijskich reali będzie nową centralą Nice w Brazylii i jednym z globalnych centrów badawczo-rozwojowych Nice. Projekt MC A reinterpretuje koncepcję budynku produkcyjnego poprzez podjęcie dialogu z otaczającym go środowiskiem i społecznością.

Od strony ulicy budynek będzie miał lekką, otwartą fasadę. Znajdą się tu dwa piętra biur, przestrzenie wspólne, przestrzenie szkoleniowe, salon wystawowy o wysokości trzech pięter oraz wysokie lobby pod intrygująco wysuniętym dachem. Okno w lobby zapewni widok z góry na umieszczone z tyłu zakłady produkcyjne, aby goście mogli przyglądać się zautomatyzowanej linii montażu końcowego. Kładki zawieszone nad halą produkcyjną będą prowadzić do tylnego budynku przeznaczonego dla pracowników i ich rodzin, w którym znajdzie się siłownia, przedszkole oraz kuchnia pod otwartym niebem z tradycyjnym grillem churrasco.

Centralę Nice zaprojektowano z myślą o ograniczeniu zużycia energii poprzez szereg pasywnych i aktywnych rozwiązań, które wykorzystują sprzyjające warunki klimatyczne. W rezultacie przez część roku budynek będzie mógł funkcjonować niezależnie od sieci energetycznej, bez emisji dwutlenku węgla.

Dzięki połączeniu masy termicznej i naturalnej wentylacji obszar produkcyjny nie będzie wymagał chłodzenia ani ogrzewania. Wysunięty dach ze szklanymi fasadami zatrzyma promieniowanie słoneczne, jednocześnie wypełniając wszystkie przestrzenie robocze rozproszonym światłem. Za sprawą otwieranych elementów fasady będzie można naturalnie wentylować całą centralę Nice przez dwie trzecie roku.

Fotowoltaiczne panele dachowe o powierzchni 4000 m2 zaspokoją zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, pozwalając odłączyć go od sieci energetycznej w słoneczne dni. Dach umożliwi też zbieranie deszczówki w zbiorniku o pojemności 500 m3 do nawadniania i celów gospodarczych.

Teren zostanie obsadzony roślinami trawiastymi, stepowymi i leśnymi właściwymi dla lokalnego klimatu, które będą uzupełniać system cyrkulacji zewnętrznej. Sadzawki i obszary wodne będą odbierać nadmiar wód opadowych i kierować je do rezerwuaru umieszczonego pod budynkiem.


Projekt jest ukierunkowany na nawiązanie symbiotycznej relacji między obszarem zabudowanym a naturą poprzez interakcję z otaczającym go krajobrazem, reinterpretując tradycyjne brazylijskie elementy architektoniczne i zachęcając użytkowników do korzystania ze wszystkich jego pasywnych rozwiązań", mówi Mario Cucinella z MC A.

Jesteśmy dumni z tego projektu, ponieważ ucieleśnia on dążenie Nice do innowacji i przełomowych rozwiązań, a także do zrównoważonego designu podnoszącego jakość życia zgodnie z koncepcją Connected Living, którą kierujemy się w pracach nad naszymi produktami - mówi Lauro Buoro, prezes i założyciel grupy Nice. - Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę ze znanym architektem, takim jak Mario Cucinella, który dba o empatię między budynkiem, środowiskiem i ludźmi i który potrafił przełożyć wizję Nice na projekt symbolizujący nasze zaangażowanie w innowacyjność i wzrost".

Fabryka ma zostać ukończona pod koniec 2020 r.

Realizacja projektu:

Zespół architektoniczny Mario Cucinella: Mario Cucinella, Michele Olivieri (zarządzanie projektem), Andrea Rossi (dyrektor ds. badań i rozwoju), Elena Biason, Maria Pazzaglia, Valerio Vincioni, Anglelo Ungarelli, Augusta Zanzillo (koordynator BIM), Yuri Costantini (modelarz), Alessia Monacelli (wizualizator).


Mario Cucinella Architects

Pracownia Mario Cucinella Architects (MC A) założona w 1992 r. ma biura w Bolonii i Nowym Jorku oraz międzynarodowy zespół 90 specjalistów, w tym architektów, inżynierów, projektantów graficznych, modelarzy i badaczy. Firma stawia sobie za cel tworzenie etycznych projektów architektonicznych, które realizują zasady zrównoważonego rozwoju i mają pozytywny wpływ na społeczeństwo.

MC A dysponuje bogatym doświadczeniem w projektowaniu opartym na strategiach ochrony środowiska oraz oszczędności energii i ma dział rozwojowy poświęcony holistycznemu podejściu do zrównoważonego rozwoju.

Do najważniejszych projektów MC A należą: Unipol Group Headquarters Tower, szpital San Raffaele i Muzeum Etrusków Fondazione Rovati w Mediolanie oraz nowa siedziba Rektoratu Uniwersytetu Roma Tre University w Rzymie. Firma realizuje również projekty w Europie, Chinach, Afryce Środkowej, Algierii i na Bliskim Wschodzie.

www.mcarchitects.it/en
O Nice Polska

Polski oddział Nice jest jednym z pierwszych międzynarodowych oddziałów włoskiej firmy Nice SpA - silnej międzynarodowej grupy posiadającej obecnie 20 oddziałów na całym świecie.

Od 1996 roku, z dystrybutora podstawowych rozwiązań do automatyzacji bram i rolet, Nice Polska stał się dostawcą kompleksowych systemów automatyki dla domu i przemysłu. Obecnie Nice Polska oferuje: automatykę do bram przesuwnych, skrzydłowych, garażowych, przemysłowych oraz rolet, segmentowe bramy garażowe, systemy parkingowe, systemy kontroli ruchu pieszych oraz wideofdomofony.

Nice group

Założona w 1993 r. włoska firma Nice jest światowym liderem w zakresie Home Automation, Home Security i Smart Home mającym szeroką ofertę zintegrowanych rozwiązań automatyki do bram, bram garażowych, rolet, systemów parkingowych, bezprzewodowych systemów alarmowych i home security dla domu i przemysłu. Grupa Nice realizuje strategię rozwoju i światowej ekspansji na nowe rynki i obszary działalności w celu rozszerzenia gamy konfigurowalnych, przyjaznych dla użytkownika systemów. Jednocześnie firma wzmacnia swoją markę konkurując na coraz to nowych segmentach rynku. Nice eksportuje swoje produkty, charakteryzujące się innowacyjnością technologiczną i nowoczesnym wzornictwem, do ponad 100 krajów, realizując za granicą ponad 90% skonsolidowanych dochodów Grupy, równych 325 milionom euro w 2017 r.

źródło: Nice