Brama garażowa pasująca do okna, a może odwrotnie? Kto wyznacza trendy? Coraz częściej są to bramy garażowe, dlatego ich producenci nie ograniczają się tylko do podstawowych kolorów.
Front budynku nie musi być ponury, może go „ożywić" kolorowa brama, która nada indywidualny charakter budynkowi. Zachowując przy tym spójność z innymi elementami, takim jak okna, drzwi i dach.
Dom z charakterem, czyli brama w odważnych kolorach
Jarosław Ptak architekt z firmy Wiśniowski, zauważa nowe trendy na rynku bram garażowych. Jego zdaniem bramy garażowe coraz częściej wyznaczają kolorystykę stolarki okiennej i drzwiowej. - Dzieje się tak ponieważ garaż bardzo często jest częścią budynku. Nie rzadko widoczną dla otoczenia, w szczególności przy wąskich działkach, gdzie jest on wysunięty. Przez swoje położenie przestaje być on już tylko pomieszczeniem gospodarczym - stanowi przecież pierwszy plan architektury domu. Dlatego ze szczególną dbałością wybieramy, na początku naszej inwestycji, kolor bramy garażowej. Jest ona przecież wizytówką naszego domu - stwierdza Jarosław Ptak, menadżer kreatywny z Wiśniowski.
Skąd takie zmiany w świecie budowlanym, skoro dotychczas bramę garażową wybieraliśmy pod okna, czy też elewację? - zapytaliśmy architekta i doradcę z Domowy.pl Środa Wielkopolska. - Dzieje się tak ponieważ firmy produkujące bramy garażowe coraz chętniej sięgają po odważne kolory. Możliwe, że inwestorzy zainspirowani kolorem bramy będą coraz chętniej dobierać do niej inne elementy budynku - okna, drzwi oraz dach - zauważa Mariusz Kończal.
Bogatą kolorystyką bram garażowych może już pochwalić się firma Wiśniowski, która wypuściła na rynek okleiny drewnopodobne. - Nowe okleiny dają szerokie możliwości w tworzeniu nawet najbardziej indywidualnych i nietypowych projektów - podkreśla architekt z firmy Wiśniowski.
Tradycyjne i nietypowe kolory
Wśród takich oklein znajdą coś dla siebie zarówno tradycjonaliści, jak i osoby ceniące oryginalny styl. - Tym, którzy chcą zdecydowanie podkreślić architekturę domu, proponujemy nietypowe kolory. Wśród nich jest ciemna zieleń, kremowy, szary antracyt, srebrno-szary, srebrny o wyglądzie "szczotkowanego aluminium" - wymienia Jarosław Ptak.
Tak bogatą paletę barw docenia architekt, doradca Domowy.pl Pisz, Romuald Muszyński. - Kolorowa brama daje większe możliwości w projektowaniu i narzucaniu nowych trendów. Pozwala na szaleństwo i ekstrawagancję - mówi architekt.
Architekt i doradca Domowy.pl Ostrów Świetokrzyski, Maciej Rutkowski zauważa jeszcze jedną tendencję na rynku budowlanym. O kolorze bramy decyduje także styl domu. I tak w budynkach dworkowych i innych klasycznych projektach stosuje się bramy w kolorystyce zbliżonej do drewna. - W przypadku budynków nowoczesnych mamy pełną dowolność. Odważna kolorystyka bramy w budynkach modernistycznych może podkreślić element architektury budynku - tłumaczy. - Do domów drewnianych proponuję tradycyjne kolory kojarzone z drewnem - jasne i ciemne brązy. W przypadku domów z cegieł wszystko zależy od ich koloru, mogą być przecież czerwone, pomarańczowe, żółte... - dodaje Mariusz Kończal.
Na koniec warto zadać sobie pytanie. Czy tak samo będziemy zwracać uwagę na kolory jeśli garaż nie będzie częścią bryły domu, tylko będzie wolnostojący? Zdaniem naszych architektów garaż wolnostojąca powinien komponować się z budynkiem mieszkalnym.
Romuald Muszyński podkreśla, że pod uwagę powinniśmy brać także otoczenie wokół domu. - Na Mazurach doskonale sprawdzają się kolory „ziemi " - kwituje Muszyński.
Wszystkie kolory oklein z palety Renolit i Hornschuch Wiśniowski: waiss biały, carem
white, AnTEAK, silbergrau, metbrush silver, dąb antyczny, oregon, winchester,
siena PL, siena rosso, siena noce, macowe, sapeli, tabasco, ciemny dąb, dąb
bagienny, letnia wiśnia, anthracite gray, dark greek, mahoń black cherr.